Arama sonuçlarınız

Ticari Gayrimenkul Nedir?

Yazar: Nüket Doğan Investment | Tarih: Mart 26, 2022
0

 

 Ticari Gayrimenkul Nedir sorusuna basit bir tanım yapılacak olunursa, içinde çalışılarak maddi kazanç sağlanan yer diyebiliriz. Fabrikalar, bürolar, dükkan ve mağazalar, oteller, iş merkezleri, plazalar, depolar, lojistik merkezleri, benzin istasyonları vs. ticari gayrimenkullere örnek gösterilebilir. Ev ve arsalar ticari gayrimenkul olarak görülmemektedir. Ancak arsalarda ticari imarlı olan arsalar ticari gayrimenkul olarak sayılabilmektedir. Ticari gayrimenkul alımlarında asıl amaç, yapılacak iş faaliyetinde kira gideri gibi sabit giderlerden kurtulmak ve yerleşik bir düzen kurmaktır. Yatırım için ya da ek gelir için ticari gayrimenkul alımları da yapılmaktadır. Şehir merkezlerinde bulunan dükkan, restoran veya ofisler günümüzde en çok rağbet gören ticari gayrimenkullerdir.

 

 

Ticari Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Ticari Gayrimenkul alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edildiğinde ticari gayrimenkulü alırken bile kazanabilirsiniz. Öncelikle alınacak ticari gayrimenkul ile ne amaçlandığını belirlemek gerekmektedir. Yatırım amaçlımı, kiraya verilerek gelir elde etmek amaçlımı ya da alacak kişinin kendi adına iş yapabilmesi amacıyla mı alınacak önce buna karar verilmesi gerekmektedir. Her üç durumda da önemli olan husus ise, yerin doğru bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Ticari gayrimenkulün değerlendirileceği iş dalı konusuna göre de çevre değerlendirmesi, yaya yoğunluğu veya ulaşım kolaylığı gibi hususlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

 Ticari Gayrimenkul Nedir ve Alıp Satılırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

 Ticari Gayrimenkul Nedir sorusundan daha önemli bir soru, ticari gayrimenkulü alırken veya satarken neleri göz önünde bulundurmalı ve fiyatını neye göre belirlenmelidir? Ticari gayrimenkulü alırken veya satarken yer ve konum en dikkat edilecek konulardandır. Arz – talep konusu, emsal teşkil edecek diğer ticari gayrimenkuller, teknik özellikler ve ulaşım kolaylığı gibi hususlarda diğer dikkat edilecek konulardandır. Ticari gayrimenkulün satış fiyatıyla kira getirisi arasında doğru bir orantı olması gerekmektedir. Bundan dolayı ticari gayrimenkulün fiyatını belirlerken kira getirisi üzerinden değer tespiti yapılmaktadır. Ayrıca maliyet üzerinden ve emsalleri baz alınarak da değer tespiti yapılmaktadır. Ticari gayrimenkul alacak kişilerin, tapu sicil müdürlüğünden gayrimenkulün ne nitelikte olduğunu özellikle öğrenmesi gerekmektedir. Kaçak olup olmadığı, iskanı, ruhsatı kontrol edilmelidir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Gelişmiş Arama

    Diğer Arama Seçenekleri
tr_TRTurkish

İlanları Karşılaştır

Bir mesaj yazın...
💬 Size nasıl yardımcı olabiliriz?
KR Nüket Doğan Investment
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?