Arama sonuçlarınız

Ticari Gayrimenkulde Satış İlkeleri Nelerdir?

Yazar: Nüket Doğan Investment | Tarih: Mart 26, 2022
0

Ticari gayrimenkuller satış işlemleri sırasında belirli prosedürlere tabiidir. Gayrimenkul satış işlemi haricinde önemli detaylar içeren bilgilerin edinilmesi gerekmektedir. Gayrimenkul satış işlemi gerçekleştirilirken belirli işlem ve evrak uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Ticari gayrimenkul olmasının şartları gerçekleştiğinde satış sonrası işlemlerde değişikliğe gidilmektedir. Ticari gayrimenkul adından bahsetmek için öncelikle şirket aktifinde kayıtlı gayrimenkul olmalıdır.

 

 GAYRİMENKUL SATIŞ DEĞERİ BELİRLENMESİ

Gayrimenkul satış işlemi gerçekleştirmeden evvel bir değer atfedilmesi gerekmektedir. Satış işlemi öncesinde doğru değerin biçilmesi çok önemlidir. Gayrimenkul değeri çevresel faktörler ile ölçümlenebilmektedir. Merkezi konumu, ulaşım ağı ile yakınlığı, bulunduğu bölgedeki sosyal aktiviteler ile değerlendirilebilmektedir.

 

 TAPU SATIŞ DEĞERİ

Tapu satış değeri; gayrimenkul satışının asgari tutarıdır. Gayrimenkul bu tutarın üzerinde satılabilmektedir. Bu durumdan etkilenebilecek tek değişken harç tutarıdır. Gayrimenkul asgari değeri önceki yıla göre % 14,25 oranında artış ile minimum tutarı belirlenmektedir.

 

 HARÇ ÖDEMESİ

Gayrimenkul satış işleminde harca esas değer kapsamında satış bedelinin binde 15’i oranında harç ödemesi yapılır. Bu ödeme alıcı ve satıcı olmak üzere taraflarca ayrı ayrı ödenmektedir.

 

 SATIŞ İŞLEM ÖNCESİ İNCELEMELER

Gayrimenkule ait vergi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gayrimenkul ipotek varsa kaldırılmalıdır. Kiracı bulunması halinde alıcı konu ile ilgili bilgilendirilmelidir. Ticari gayrimenkulün satış anlaşmasına varılması halinde sözleşmeye geçilmeli ve tarafların şartları nakledilerek imzalanmalıdır. Para transfer işlemi adına güvenli yollar tercih edilmelidir. Gayrimenkule ait firmaya ait abonelikler bulunması halinde iptalleri gerçekleştirilmelidir. Satış işlemi gerçekleştikten sonra belediye bilgi verilerek satış sonrası çıkabilecek vergi borcuna mahal vermemek gerekmektedir.

 

 TİCARİ GAYRİMENKUL SATIŞINA ESAS İŞLEMLER

 Ticari gayrimenkuller şirketlerin aktifinde bulunması halinde satış işleminde resmi evraklara ek olarak fatura düzenlenir. Fatura düzenlenmesine bağlı olarak Katma Değer Vergisi’ de tahsil edilmektedir. Ticari gayrimenkul satışı sonrası elde edilen kazanç da vergiye tabiidir.

Kurumlar vergisi dahilindeki şirketler en az 2 yıllık işletmelerin kayıtlı aktiflerindeki gayrimenkul satış kazancı sermayelerine eklenirse birkaç işlem değişikliğine maruz kalırlar. Bu durumda doğacak haklardan birisi; gayrimenkul satış kazancından ötürü Kurumlar Vergisi ödemelerine gerek yoktur. Tapu harcından muaf tutulurlar. Satış işlemi sonrası Katma Değer Vergisi’ni ödememektedirler.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Gelişmiş Arama

    Diğer Arama Seçenekleri
tr_TRTurkish

İlanları Karşılaştır

Bir mesaj yazın...
💬 Size nasıl yardımcı olabiliriz?
KR Nüket Doğan Investment
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?