Arama sonuçlarınız

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yazar: Nüket Doğan Investment | Tarih: Mart 26, 2022
0

Günümüzde yatırım yapmak geleceği garantilemek ile eşdeğer görülüyor. Belli bir miktarda paranız olduğunda nereye ve nasıl yatırım yapacağınıza karar vermeniz ve hangi parametrelerin yapacağınız yatırım üzerinde etkili olacağını bilmeniz gerekir. İşte nasıl doğru yatırım yapabileceğinize dair fikir verici nitelikte bir liste…

 

  1. Kişisel ve Ailevi Durum

 

Aile durumunuz, yapacağınız yatırımın şeklini belirleyen önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor. Evli olan yatırımcılara tavsiye edilen, yüksek risk almadan ve emin adımlarla ilerleyerek yatırım yapmalarıdır. Evli olmayan bir yatırımcı ise yüksek risk altına daha rahat girebilir, işler kötü gittiğinde sorumluluğu altında endişe etmesini gerektirecek bir aile olmayacaktır.

 

  1. Yatırım bütçesi

 

Yatırım bütçesine, yani ne kadar parayı yatırım için kullanacağınıza karar vermek çok önemlidir. Ne kadar yatırım yaparsanız ne kadar vade talebinde bulunacaksınız? Aylık ne kadar para ödeme yapmanız gerekecek? Bu soruları cevaplayarak ve ayrıntılı düşünerek yatırım yapma işine girişmeniz yerinde olacaktır.

 

  1. Vadeye karar vermek

 

Vadenin ne kadar olacağına karar vermeniz üzerinde etkili olan iki unsur vardır. Bunlar, kar toleransı ve risk toleransı olarak adlandırılırlar. Yani ne kadar kar edilebilir veya ne kadar risk alınabilir, soruları üzerine düşünmeniz gerekir. Örneğin, kısa vadeli yatırım yapmak size uzun vade yatırım yapmaktan daha yüksek kazanç sağlayacaktır.

 

  1. Beklenen kâr

 

Elde etmeyi umduğunuz ve hesap ettiğiniz belli bir kâr ile yatırım gerçekleştirirsiniz. Yani her yatırım muhakkak kar etmek için yapılır. Ancak burada önemli olan şey, kendinizi gerçekçi olmayan kar beklentisi içine sokmamanız gerektiğidir. Elde edeceğiniz kâr oranı, yatırmış olduğunuz paranın miktarına ve vadeye göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle, yatırım yaparken elde edeceğiniz karı realiteden sapmadan ve günün koşullarına uyarak hareket etmeli, beklentinizi dengede tutmalısınız.

 

  1. Kabul edilebilir risk

 

Her yatırımın muhakkak az veya çok riski vardır. Aldığınız riskin yüzdesine göre, kayıp yaşayabilme veya başarısız olma ihtimalinizi her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Ne kadar para yatırmak istediğinizi ve paranın miktarına göre aldığınız riski önemsemelisiniz. Yatırımınız sonucunda kayıp yaşayacak olursanız, bu kaybın miktarının ne olabileceğini, ailenizin bundan ne kadar etkileneceğini, bütçenizin ne derece sarsılacağını iyi düşünmelisiniz. Bu noktada en iyi yatırım, kabul edilebilir riskin iyi hesaplanmış olduğu yatırım olacaktır.

 

  1. Başka yatırımın varlığı

 

Yapacağınız yatırım sizin için eğer ilk değilse, bunun olumlu veya olumsuz etkilerini taşıyorsunuz demektir. Örneğin, öncesinde yapmış olduğunuz bir yatırım eğer başarısız olmuş ve sizi zarara uğratmışsa, tekrar yatırım yapmanız için cesaretiniz olmayabilir. Tersi bir durumda ise başarılı bir yatırım, sizi yeni yatırımlara atılmak noktasında cesaretlendirici bir etki bırakacaktır.

 

  1. Düzenli gelir beklentisi

 

Yatırım yaparken, bu yatırımdan düzenli gelir elde etmek gibi bir düşünceye sahipseniz, bu noktada hangi piyasaya yatırım yapıldığı, vade ve yatırım portföyü gibi konuları iyice gözden geçirmeli ve muhakkak uzmanlardan bilgi almalısınız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Gelişmiş Arama

    Diğer Arama Seçenekleri
tr_TRTurkish

İlanları Karşılaştır

Bir mesaj yazın...
💬 Size nasıl yardımcı olabiliriz?
KR Nüket Doğan Investment
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?